Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Apple musi zapłacić 13 mld euro zaległych podatków

Komisja Europejska orzekła, że Apple musi zapłacić 13 mld euro (11 mld funtów) zaległych podatków. Przedsiębiorstwo poinformowało, że w związku z tym jego przyszłe inwestycje w Europie mogą być zagrożone.

Organ unijny jest zdania, że umowa podatkowa zawarta pomiędzy rządem Irlandii a firmą Apple stanowi nielegalną pomoc od państwa. Porozumienie zezwalało amerykańskiemu gigantowi na płacenie podatków po stawce wynoszącej zaledwie 1 proc. W 2014 roku Apple zapłaciło daninę na poziomie 0,005 proc. Normalna stawka podatku korporacyjnego w Irlandii wynosi 12,5 proc.

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager, która przez trzy lata prowadziła dochodzenie w sprawie Apple ogłosiła, że państwa członkowskie nie mogą działać na korzyść wybranych firm, bo jest to niezgodne z prawem unijnym - pisze Daily Mail.

Orzeczenie Vestager skutkowało gniewną odpowiedzią zarówno ze strony Apple, jak i irlandzkiego rządu. Istnieje też prawdopodobieństwo, że wybuchnie polityczny spór pomiędzy Unią Europejską a Stanami Zjednoczonymi. Amerykańskie ministerstwo skarbu już oświadczyło, że wyrok może nieść zagrożenie dla ducha ekonomicznej współpracy pomiędzy USA i UE.

Komisja tłumaczy, że umowa pomiędzy Irlandią a Apple zezwoliła firmie w okresie od 1991 do 2015 roku przypisywać sprzedaż centrali, która istniała tylko na papierze i nie mogła generować takich zysków. W rezultacie Amerykanie unikali płacenia podatków od niemal całego profitu osiąganego ze sprzedaży wartej miliardy euro. Zyski były księgowane w Irlandii, a nie w krajach, w których produkty były faktycznie sprzedawane.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Polscy kierowcy atakowani kamieniami i kijami przez imigrantów w Calais
 Czytaj następny artykuł:
Napaść w autobusie numer 74 – mężczyzna ugodzony nożem