Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Rząd zniesie opłaty za skargi w sądzie pracy

To koniec z opłatami za wniesienie skargi do sądu pracy. Związek zawodowy Unison wygrał sprawę przed Sądem Najwyższym przeciwko brytyjskiemu rządowi.

Rząd będzie musiał wypłacić około 32 mln funtów pobranych, które zostały pobrane od 2013 roku.

Do tej pory opłaty za wniesienie skargi do sądu pracy był to koszt od 300 do 1,2 tys. funtów. Zostały one wprowadzone w 2013 roku w celu ograniczenia liczby spraw, w których strona skarżąca nie ma realnych szans na zwycięstwo. W ten sposób, w ciągu trzech lat liczba rozpatrywanych średnio w ciągu roku spraw spadła aż o 79 proc.

Związki zawodowe wniosły do sądu sprawę o utrudnianie przez rząd dostępu do wymiaru sprawiedliwości, w szczególności dla osób o niskich dochodach lub niedysponujących wolnymi środkami pieniężnymi, i domagały się zniesienia opłat i zwrotu wszystkich kosztów poniesionych od czasu wprowadzenia przepisów.

Wprowadzenie wyższych opłat za wniesienie skargi do sądu pracy pośrednio dyskryminowało kobiety, które częściej od mężczyzn składają takie sprawy.

Dave Prentis, sekretarz generalny Unison, powiedział, że wyrok potwierdził, że "rząd działał niezgodnie z prawem". Wskazał, że sprawa dotyczyła "nie tylko kwestii ekonomicznych, ale także prawa konstytucyjnego i zwykłej uczciwości".

Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości zaakceptowało wyrok i zapowiedziało, że natychmiast wstrzyma pobieranie opłat za wnoszenie nowych spraw oraz rozpocznie procedurę zwrotu pobranych w latach 2013-2017 opłat, które szacuje się na ok. 32 mln funtów.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Kolejne problemy na lotnisku w Birmingham - chaos i opóźnienia
 Czytaj następny artykuł:
Lekarze mylnie zdiagnozowali depresję u chorej na raka kobiety - zostało jej 8 tygodni życia