Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

W sobotę przestawiamy zegarki na czas letni

Zmiana z czasu zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty 24 marca na niedzielę 25 marca.

Tradycyjnie polega ona na przesunięciu zegarów o godzinę do przodu, przez co – jak co roku – będziemy spali o godzinę krócej. Czas letni potrwa do 28 października.

Czas letni po raz pierwszy wprowadzono w Niemczech w czasie I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 roku. Następnie pomysł ten został zaadaptowany przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone. W Polsce czas letni pojawił się po I wojnie światowej, potem był zaś stosowany z przerwami. W końcu od 1977 r. co roku w ostatnią niedzielę marca o 2 w nocy zegary są przestawiane o godzinę do przodu – na godzinę 3. Czas letni obowiązuje w siedemdziesięciu krajach świata.

Dziś coraz więcej państw odchodzi od zmiany czasu. Zrezygnowały z niej już m.in. Rosja, Białoruś, Islandia, Japonia oraz Chiny. Kontrowersje budzi nie tyle przestawienie się na czas letni (i tym samym wydłużenie światła dziennego popołudniu o godzinę), co powrót do czasu zimowego. Wychodzi na to, że czas zimowy nie sprzyja oszczędzeniu energii, a wręcz zwiększa jej zużycie. Jest też niekorzystny z punktu widzenia wielu branż, m.in.: handlu, turystyki, rekreacji, czy usług. Oprócz tego, wydłużenie czasu dostępnego światła słonecznego popołudniu ma ogromny wpływ na bezpieczeństwo na drogach - dzięki temu rzadziej dochodzi do wypadków. Nie bez znaczenia są też argumenty społeczne przemawiające za pozostaniem przy czasie letnim przez cały rok. Dzięki dodatkowej godzinie dziennego światła dłużej przebywamy na świeżym powietrzu, spędzamy więcej czasu na wypoczynku z bliskimi i mamy mniejsze niedobory witaminy D.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Ksiądz z Krakowa modlił się o śmierć dla papieża Franciszka
 Czytaj następny artykuł:
Jest przełom w rozmowach w sprawie Brexitu - Wielka Brytania zgodziła się na warunki UE