Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania UK odbiera dżihadystom brytyjskie paszporty z obawy, przed ich powrotem do kraju
UK odbiera dżihadystom brytyjskie paszporty z obawy, przed ich powrotem do kraju
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Ponad 150 Brytyjczyków, zostało pozbawionych obywatelstwa i otrzymało zakaz wjazdu do Wielkiej Brytanii, po tym jak szefowie wywiadu ostrzegali, że mogą oni wróci by przeprowadzić ataki terrorystyczne w kraju.

MI5 alarmowało, że około 850 ekstremistów z Wielkiej Brytanii udało się na Bliski Wschód, gdy ISIS przejęło kontrolę nad Syrią i częściami Iraku. Ale wraz z grupą terrorystyczną, która obecnie jest wypierana, dżihadzyści z brytyjskimi paszportami uciekają z powrotem do Wielkiej Brytanii.

W maju służby poinformowały, że 350 osób walczących w szeregach ISIS już wróciło do UK i szykują się kolejne powroty. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przyspieszyło rozpatrywanie wniosków o pozbawienie obywatelstwa, po ogłoszeniu, że kolejnych 300 brytyjskich dżihadystów, walczących w szeregach IS, może planować powrót do kraju w celu przeprowadzenia zamachów.

W 2016 roku paszport, z powodu działalności terrorystycznej, zabrano 35 osobom, podczas gdy przez całe poprzednie cztery lata łącznie odebrano 72 paszporty. W pierwszym kwartale tego roku podobna decyzja zapadła wobec 15 dżihadystów, a od kwietnia oraz ataków terrorystycznych w Manchesterze i Londynie - wobec co najmniej 30 kolejnych osób.


Jak pisze The Times, wśród kolejnych osób, które czekają na decyzję w sprawie odebrania paszportu, są m.in. ojciec i brat zamachowca z Manchesteru, Salmana Abediego, którzy przebywają w areszcie w Libii. Jak zaznaczono, rząd wolałby sprowadzić ich do kraju i osądzić za współudział w przygotowaniu ataku, do którego doszło w marcu po koncercie amerykańskiej piosenkarki Ariany Grande. Zginęły wówczas 22 osoby, w tym dwójka Polaków.
poniedziałek, 31 lipca 2017 08:16
 Czytaj poprzedni artykuł:
Dwóch mężczyzn rannych na Broad Street – jeden został ugodzony nożem
  Czytaj następny artykuł:
Uderzył w Polaka samochodem i jechał z nim na masce przez 160 metrów