Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Brytyjskie sądy odbierają Polakom dzieci
Brytyjskie sądy odbierają Polakom dzieci
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Rok temu 256 dzieci zostało odebranych rodzinom polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Dzieci trafiły do rodzin zastępczych głownie z powodu nadużywania przez ich opiekunów alkoholu i stosowania przemocy fizycznej - pisze "Rzeczpospolita".

W tym roku do rodzin zastępczych trafiło już 115 polskich dzieci. To rekordowy wynik na tle innych państw Unii Europejskiej - w ubiegłym roku w Irlandii w pieczy zastępczej umieszczono tylko pięcioro dzieci z polskim obywatelstwem, w Belgii - zaledwie troje, w Holandii - 33, a w Niemczech - 39.

Artur Gajewski, ekspert sądowy w Wielkiej Brytanii i dyrektor organizacji AG Family Support, pomagającej rodzinom z problemami, powiedział dla Rzeczpospolitej, że najczęstszymi powodami, dla których dziecko jest zabierane polskim rodzicom przez angielskie sądy, są nadużywanie alkoholu i przemoc fizyczna, a także zaniedbywanie dzieci.

Gajewski zwraca uwagę na podstawowe różnice w brytyjskim i polskim systemie ochrony dzieci. Jak tłumaczy, tu interes dziecka jest ponad wszystko. Przykład? W Polsce dopuszczalne jest np. pozostawienie dziecka samego w domu i pójście do sąsiadki, a w Wielkiej Brytanii – nie.
wtorek, 08 sierpnia 2017 09:06
 Czytaj poprzedni artykuł:
Norwegia zabierze imigrantom zasiłki, jeśli nie nauczą się norweskiego
  Czytaj następny artykuł:
Dachy nad autostradami w West Midlands