Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Brytyjskie sądy odbierają Polakom dzieci

Rok temu 256 dzieci zostało odebranych rodzinom polskich emigrantów w Wielkiej Brytanii. Dzieci trafiły do rodzin zastępczych głownie z powodu nadużywania przez ich opiekunów alkoholu i stosowania przemocy fizycznej - pisze "Rzeczpospolita".

W tym roku do rodzin zastępczych trafiło już 115 polskich dzieci. To rekordowy wynik na tle innych państw Unii Europejskiej - w ubiegłym roku w Irlandii w pieczy zastępczej umieszczono tylko pięcioro dzieci z polskim obywatelstwem, w Belgii - zaledwie troje, w Holandii - 33, a w Niemczech - 39.

Artur Gajewski, ekspert sądowy w Wielkiej Brytanii i dyrektor organizacji AG Family Support, pomagającej rodzinom z problemami, powiedział dla Rzeczpospolitej, że najczęstszymi powodami, dla których dziecko jest zabierane polskim rodzicom przez angielskie sądy, są nadużywanie alkoholu i przemoc fizyczna, a także zaniedbywanie dzieci.

Gajewski zwraca uwagę na podstawowe różnice w brytyjskim i polskim systemie ochrony dzieci. Jak tłumaczy, tu interes dziecka jest ponad wszystko. Przykład? W Polsce dopuszczalne jest np. pozostawienie dziecka samego w domu i pójście do sąsiadki, a w Wielkiej Brytanii – nie.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Norwegia zabierze imigrantom zasiłki, jeśli nie nauczą się norweskiego
 Czytaj następny artykuł:
Dachy nad autostradami w West Midlands