Zaloguj się Załóż konto
bham.pl Wiadomości Wielka Brytania Wielka Brytania jednak zostanie w UE? Tusk i Juncker: Nasze drzwi pozostają otwarte
Wielka Brytania jednak zostanie w UE? Tusk i Juncker: Nasze drzwi pozostają otwarte
   sledzik    Wykop    Gwar    Facebook   
Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk powiedział we wtorek, że UE nadal jest otwarta na pomysł powstrzymania brexitu, jeśli tylko Wielka Brytania zmieni zdanie na temat opuszczenia wspólnoty. To kolejna sugestia dotycząca możliwości cofnięcia brexitu.

Wypowiedź Tuska, co do której przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ma nadzieję, że zostanie zauważona przez rząd w Londynie, pojawiła się krótko po rozpoczęciu dyskusji na temat tego, czy Wielka Brytania powinna organizować kolejne referendum dotyczące dalszego członkowstwa w Unii Europejskiej.

W przemówieniu wygłoszonym przed deputowanymi do Parlamentu Europejskiego Tusk oznajmił, że jeśli UK będzie się trzymać pierwotnego planu, brexit stanie się rzeczywistością już w marcu przyszłego roku i pociągnie za sobą wszelkie negatywne konsekwencje tego kroku.

Przewodniczący Rady Europejskiej przytoczył w Strasburgu słowa brytyjskiego ministra ds. brexitu Davida Davisa mówiącego, że jeśli państwo demokratyczne nie umie zmienić zdania, przestaje być demokratyczne. Tusk dodał, że państwa z UE nie zmieniły swojego nastawienia do Wielkiej Brytanii, nadal są na nią otwarte.
Słowa te padają kilka dni po tym, gdy były lider eurosceptycznej Partii Niepodległości Zjednoczonego Królestwa Nigel Farage i współzałożyciel wpływowej kampanii Leave EU na rzecz wyjścia Wielkiej Brytanii z UE Arron Banks zasugerowali poparcie dla powtórzenia referendum w sprawie Brexitu.

Były polski premier zaznaczył jednocześnie, że pozostałych 27 krajów członkowskich będzie kontynuowało negocjacje dotyczące wyjścia UK, ponaglając rząd w Londynie do tego, aby przedstawił swoje pomysły na przyszłe relacje z Unią Europejską.
wtorek, 16 stycznia 2018 11:36
 Czytaj poprzedni artykuł:
Ujawniono tożsamość mężczyzny, którego zamordowano w niedzielę w Walsall
  Czytaj następny artykuł:
Rodzice ostrzegani przed kolejną popularną aplikacją umożliwiającą stosowanie cyberprzemocy