Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Polak, który dobiegł do mety maratonu ze znalezionym numerem, skazany na więzienie

Bezdomny Polak, który zdobył medal w londyńskim maratonie przekraczając linię mety ze znalezionym numerem, został skazany na pobyt w więzieniu.

Stanisław Skupień, znalazł numer startowy innego biegacza mniej niż dwie mile od końca maratonu. Mężczyzna bez wahania wziął numer, dobiegł do mety i zdobył medal.

Prawda wyszła na jaw gdy właściciel numeru startowego zobaczył zdjęcia na portalu społecznościowym.

Biegacz Jake Halliday zgubił numer startowy po tym, jak przebiegł 24 mile. Mimo że miał tylko kilka kilometrów do pokonania, nie mógł bez niego ukończyć wyścigu. 28-letni Jake z Edynburga, który przed maratonem zebrał £48 000 na cele charytatywne, został zdyskwalifikowany, ponieważ dobiegł bez numeru startowego.

Według doniesień The Sun, Skupień miał przyłączyć się do grupy biegaczy dopiero w połowie zawodów. Gdy znalazł numer startowy innego biegacza mniej niż dwie mile od końca maratonu pomyślał ze to jest jego życiowa szansa.

38-letni Stanisław Skupień, który koczował na lotnisku Heathrow, powiedział The Sun że przekroczenie linii mety było "spełnieniem marzeń" i pomimo tego, że już wiadomo, że jego start był oszustwem mężczyzna twierdził że zasłużył na medal.

Kilka dni później Polak został aresztowany za kradzież na lotnisku Heathrow.

Skupień mieszka w Wielkiej Brytanii od około 11 lat, podczas wypadku samochodowego, który się wydarzył w ubiegłym roku doznał urazu szyi i musiał pójść na zwolnienie lekarskie.

Mniej więcej w tym samym czasie rozstał się z żoną i stał się bezdomnym.

Według obrońcy Polaka, krótko przed wyścigiem doznał on chwilowego załamania psychicznego.

Podczas rozprawy Skupień, przy pomocy polskiego tłumacza, przyznał się do oszustwa i do trzech kradzieży niezwiązanych z maratonem.

Polak został skazany na 16 tygodni więzienia. 13 tygodni za oszustwo i trzy tygodnie za kradzieże.