Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Od poniedziałku zmiany w zasiłku "child benefit"

Najlepiej zarabiający mieszkańcy Wielkiej Brytanii stracą od poniedziałku uprawnienia do zapomogi na dziecko na dotychczasowych zasadach, tj. powszechnego, wypłacanego bez względu na poziom przychodów, nieopodatkowanego świadczenia.




Zapomoga, child benefit, będzie nadal wypłacana rodzinom, w których jeden z podatników zarabia powyżej 60 tys. funtów rocznie brutto, ale będzie opodatkowana, włączana do podstawy opodatkowania i uwzględniana w rocznym zeznaniu, co w praktyce oznacza, że osoby takie będą opodatkowane wyżej niż w sytuacji, gdyby w ogóle nie otrzymywali tego świadczenia.

By tego uniknąć, Brytyjczycy muszą zdeklarować, że w ogóle nie chcą zapomogi. Jak dotąd postąpiło tak ok. 200 tys. osób na ok. 1,1 mln, których zmiana dotyczy. Dotychczas zapomoga była wolna od podatku bez względu na poziom przychodów.

Dla osób zarabiających między 50-60 tys. funtów rocznie zapomoga będzie progresywnie uszczuplana. Dla podatników o przychodach poniżej 50 tys. funtów zasady jej przyznawania pozostają bez zmian, ale w przyszłości wysokość świadczenia ma przyrastać wolniej niż stopa inflacji, a więc jego realna wartość będzie się zmniejszać.

Zmiany krytykowane są jako rozbijające spójność systemu świadczeń socjalnych, skomplikowane i niesprawiedliwe.

Zapomoga wynosi nieco ponad 20 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko i blisko 13,5 funta tygodniowo na pozostałe.

Zapomoga wypłacana jest ojcu lub matce na dzieci do 16. roku życia (18. jeśli dziecko kontynuuje naukę w szkole w pełnym wymiarze). Przysługuje też ona imigrantom na dzieci pozostawione przez nich w kraju pochodzenia, jeśli rodzice pracują w Wielkiej Brytanii i płacą podatek. W październiku 2010 roku w Polsce takich dzieci było blisko 29 tys.

Rząd liczy, że w dzięki zmianom zaoszczędzi ok. 2,5 mld funtów rocznie. Jest to jedna ze zmian wprowadzonych w ramach reformy systemu świadczeń społecznych, który w intencji rządu ma być tańszy i prostszy.



Źródło:wyborcza.pl
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjski "The Sun": Łódź wymiera, przeniosła się na Wyspy
 Czytaj następny artykuł:
Nie zapomnij rozliczyć się z podatku