Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Dzień Kobiet: Wszystkiego najlepszego dla Pań

8 marca to data, która dla wielu kobiet i mężczyzn na całym świecie ma szczególne znaczenie.

To Międzynarodowy Dzień Kobiet, święto upamiętniające walkę o równouprawnienie, prawa i wolność kobiet.

Skąd się wzięło to święto i jak jest obchodzone w różnych krajach? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.


Geneza Dnia Kobiet

Początki Dnia Kobiet sięgają początków XX wieku, kiedy to w Stanach Zjednoczonych i Europie rozwijały się ruchy feministyczne i socjalistyczne, domagające się poprawy warunków życia i pracy kobiet, a także przyznania im praw wyborczych i politycznych. W 1908 roku w Nowym Jorku odbył się wielki protest pracownic branży włókienniczej, który zgromadził około 15 tysięcy kobiet. W 1909 roku Socjalistyczna Partia Ameryki ogłosiła 28 lutego jako Narodowy Dzień Kobiet, aby uczcić ten strajk i zwrócić uwagę na nierówności społeczne i ekonomiczne.

W 1910 roku na II Międzynarodowej Konferencji Kobiet Socjalistek w Kopenhadze niemiecka działaczka Klara Zetkin zaproponowała ustanowienie Międzynarodowego Dnia Kobiet, który miał być obchodzony corocznie w tym samym dniu we wszystkich krajach. Pomysł ten spotkał się z aprobatą ponad 100 delegatów z 17 krajów. W 1911 roku po raz pierwszy obchodzono Dzień Kobiet w Austrii, Danii, Niemczech i Szwajcarii, gdzie zorganizowano manifestacje i spotkania, w których wzięło udział ponad milion kobiet i mężczyzn. W tym samym roku w Nowym Jorku doszło do tragicznego pożaru w fabryce Triangle Shirtwaist, w którym zginęło 146 kobiet, co jeszcze bardziej podkreśliło potrzebę poprawy bezpieczeństwa i praw pracowniczych.

W 1913 roku Dzień Kobiet został przeniesiony na 8 marca, co miało związek z kalendarzem rosyjskim, według którego 23 lutego odpowiadało 8 marca. W tym dniu w Rosji odbyły się pierwsze demonstracje kobiet, które domagały się pokoju i chleba w obliczu nadchodzącej wojny. W 1917 roku, w trakcie rewolucji lutowej, rosyjskie kobiety ponownie wyszły na ulice, domagając się chleba, pokoju i wolności. Ich protesty doprowadziły do obalenia caratu i wprowadzenia demokracji. W uznaniu ich roli w rewolucji, w 1921 roku na konferencji komunistycznej w Moskwie ustanowiono 8 marca jako Międzynarodowy Dzień Kobiet Robotnic.


W kolejnych latach Dzień Kobiet był obchodzony głównie przez ruchy socjalistyczne i komunistyczne, które wykorzystywały go do propagandy i mobilizacji kobiet do walki klasowej i rewolucyjnej. W 1936 roku w ZSRR 8 marca stał się dniem wolnym od pracy, a w 1965 roku otrzymał status święta państwowego. W Polsce Dzień Kobiet był obchodzony od 1924 roku, ale zyskał na popularności w okresie PRL, kiedy to był okazją do wręczania kobietom kwiatów i drobnych upominków, a także do podkreślania ich wkładu w życie gospodarcze i społeczne kraju.

Zobacz też:


W 1975 roku, z okazji Międzynarodowego Roku Kobiet, Organizacja Narodów Zjednoczonych oficjalnie uznała 8 marca jako Międzynarodowy Dzień Kobiet i zachęciła wszystkie państwa członkowskie do jego obchodzenia. Od tego czasu ONZ wyznacza co roku hasło przewodnie Dnia Kobiet, związane z aktualnymi problemami i wyzwaniami kobiet na świecie. W 1995 roku w Pekinie odbyła się IV Światowa Konferencja Kobiet, na której przyjęto Deklarację i Platformę Działania, uznawaną za najbardziej kompleksowy dokument dotyczący praw kobiet. W 2000 roku ONZ przyjęła Rezolucję 1325, wzywającą do większego udziału kobiet w procesach pokojowych i zapobieganiu konfliktom. W 2015 roku ONZ przyjęła Agendę na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju do 2030 roku, w której jednym z celów jest osiągnięcie równości płci i wzmocnienie pozycji kobiet i dziewcząt.

Znaczenie i cele Dnia Kobiet

Dzień Kobiet jest więc świętem o bogatej i złożonej historii, która pokazuje, jak wiele zmieniło się na przestrzeni lat w kwestii praw i statusu kobiet. Jest to dzień, w którym podkreśla się rolę i zasługi kobiet we wszystkich dziedzinach życia, a także przypomina się o nierównościach i dyskryminacji, z jakimi nadal się borykają. Jest to także dzień, w którym wzywa się do solidarności i współpracy kobiet i mężczyzn na rzecz budowania lepszego świata, opartego na równości, sprawiedliwości i pokoju.

Dzień Kobiet ma więc zarówno wymiar świętowania, jak i protestu. Świętowania osiągnięć i postępów kobiet w walce o swoje prawa i godność. Protestu przeciwko przemocy, ubóstwu, analfabetyzmowi, wykluczeniu i marginalizacji kobiet w wielu częściach świata. Dzień Kobiet jest okazją do zwrócenia uwagi na problemy, z jakimi borykają się kobiety w różnych kontekstach i sytuacjach, takich jak: wojna, konflikt, migracja, uchodźstwo, kryzys klimatyczny, pandemia, praca domowa i opiekuńcza, zdrowie reprodukcyjne, edukacja, praca, polityka, kultura, media, sport, nauka, technologia i wiele innych.

Dzień Kobiet jest więc dniem, w którym dąży się do realizacji następujących celów:

  • podniesienia świadomości społecznej na temat praw kobiet i ich znaczenia dla rozwoju ludzkości
  • zwiększenia udziału i wpływu kobiet na podejmowanie decyzji na wszystkich poziomach i we wszystkich sektorach
  • eliminacji wszelkich form dyskryminacji, przemocy i wyzysku kobiet i dziewcząt
  • zapewnienia kobietom i dziewczętom równego dostępu do edukacji, zdrowia, pracy, dochodu, zasobów i usług
  • promowania kultury szacunku, tolerancji i dialogu między kobietami i mężczyznami, a także między różnymi grupami i społecznościami
  • wspierania inicjatyw i działań kobiet na rzecz pokoju, bezpieczeństwa, demokracji,

-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Miliony mieszkańców Wielkiej Brytanii otrzymają podwyżkę wynagrodzenia o 1800 GBP – sprawdź, czy się kwalifikujesz
 Czytaj następny artykuł:
Matka oskarżona o morderstwo 10-letniej dziewczynki