Zaloguj się Załóż konto
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Najbardziej szczęśliwe narody w UE

Według badania przeprowadzonego przez Eurostat młodzi Polacy są tak samo szczęśliwi jak ich brytyjscy rówieśnicy.

Eurostat przeprowadził nietypowe badanie w 2013 roku z okazji Międzynarodowego Dnia Szczęścia. W ankiecie zadano pytanie: „Jak bardzo jesteś zadowolony ze swojego życia?”. Wzięto pod uwagę 8 aspektów: materialne warunki życia (dochód), zatrudnienie, zdrowie, wykształcenie, zabezpieczenie przed niespodziewanymi wydatkami, bezpieczeństwo fizyczne (szansa na bycie ofiarą zabójstwa), równouprawnienie kobiet i mężczyzn, stan środowiska oraz własną percepcję swojego szczęścia (ocenianą w skali 0-10).

W Wielkiej Brytanii ogólny wskaźnik szczęścia wyniósł 7.3. Identyczne wyniki otrzymano w Niemczech i Polsce. Najwyższe miejsca w rankingu przypadły Finlandii, Szwajcarii i Szwecji. Najniższe Bułgarii, Serbii i Cyprowi. Europejska średnia to 7.

Jeśli chodzi o podział na grupy wiekowe, to młodzi ludzie, którzy optymistycznie postrzegają życie, oceniają swój poziom szczęścia bardzo wysoko. Z kolei Bułgarzy mający powyżej 75 lat są szczególnie nieszczęśliwi. Swój poziom satysfakcji życiowej ocenili na zaledwie 3.8. Natomiast duńscy emeryci w wieku 65-74 lata zawyżają poziom w tej kwestii. Ich wynik to 8.6 – najwyższy wśród wszystkich grup wiekowych w całej Europie. Drugie miejsce przypadło młodym Austriakom, którzy osiągnęli 8.4.

 Najbardziej zadowolone wśród Brytyjczyków są osoby w wieku 65-74 lata, którzy ocenili swoje życie na 7.7. Natomiast mieszkańcy Wysp w wieku 35-64 lata osiągnęli 7.1.
-
 
Dziękujemy za przeczytanie artykułu do końca! Zachęcamy do odwiedzenia naszego Facebooka, Twittera i YouTube. Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google.


Czytaj poprzedni artykuł:
Brytyjskie plaże są coraz bardziej zaśmiecone
 Czytaj następny artykuł:
Katastrofalny błąd college’u –pedagodzy korzystali ze złego programu nauczania